Zapalenie płuc – czas trwania choroby, przebieg leczenia, powikłania

Zapalenie płuc to powszechna choroba, która atakuje pęcherzyki płucne. Zwykle wywołana jest ona infekcją wirusową lub bakteryjną. Rzadko kiedy jest następstwem zakażenia innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Przyczyną zapalania płuc mogą być również choroby immunologiczne. Należy pamiętać, że jest to poważna dolegliwość, której nie można ignorować. Zły plan leczenia może spowodować nieprzyjemne powikłania. Odnotowuje się nawet przypadki śmiertelne.

Zapalenie płuc – podstawowe informacje

Zapalenie płuc nie występuje pod jedną postacią. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów tej choroby. Najczęściej (w około 70% przypadków) mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc. Nieco rzadziej (w około 20% przypadków) występuje wirusowe zapalenia płuc. Bardzo rzadko występują takie odmiany choroby, jak grzybiczne, atypowe, alergiczne, czy też chemiczne.
Warto wiedzieć, że nie zawsze zapalenie płuc daje wyraźne objawy. Bywa tak, że choroba przebiega niemal bezobjawowo. Zapalenie płuc powoduje obniżenie ich powietrzności. Jest to źródłem takich objawów, jak m.in. duszności, uporczywy kaszel, czy też ból klatki piersiowej. Takie dolegliwości często mylone są z grypą. Warto również dodać, że niekiedy choroba jest na tyle zaawansowana, a jej przebieg ostry, że nie można zahamować jej środkami farmakologicznymi. Mowa tutaj o np. śródmiąższowym zapaleniu płuc, które może być powodem wyniszczenia organizmu i śmierci.

Ile trwa zapalenie płuc?

Czas trwania choroby zależy w dużej mierze od tego, z jakim rodzajem zapalenia płuc mamy do czynienia. Niektóre objawy są bardziej łagodne, inne zaś mają bardzo ostry przebieg. Najpowszechniej występujące zapalenie płuc ma przebieg dość łagodny. Najgorzej czujemy się przez około 2 tygodnie od pojawienie się pierwszych objawów. Trzeba pamiętać, że choroba rozwija się wcześniej, niż pojawiają się, jakiekolwiek symptomy. Oczywiście choroba nie przechodzi z dnia na dzień. Zwykle po 14 dniach objawy znacząco łagodnieją, jednak utrzymują się nawet do miesiąca.
Ciężka odmiana choroby (m.in. śródmiąższowe zapalenie płuc) ciągnie się latami. Jest to przewlekłe zapalenie płuc, które nie zawsze można skutecznie wyleczyć.

Zapalenie płuc – powikłania

Powikłania występują zwykle wtedy, gdy zignorujemy objawy choroby, a leczenie nastąpi zbyt późno. Niekiedy powikłania są następstwem nieprawidłowego leczenia. Zwykle w narządzie pojawiają się poważne zmiany, które uniemożliwiają jego poprawne funkcjonowanie. Nie są to oczywiście zmiany charakterystyczne dla standardowego przebiegu zapalenia płuc. Wśród najczęściej występujących powikłań znajduje się ropień na płucach. Jego eliminacja wymaga terapii antybiotykowej. Nieleczony ropień może osiągnąć skrajne rozmiary, a następnie pęknąć, co generuje konieczność natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.
Innym powikłaniem zapalenia płuc może być zapalenie opłucnej. Tutaj również stosuje się leczenie antybiotykowe. Jest to groźna dolegliwość, która utrudnia oddychanie, a także może prowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych infekcji.
Powikłanie wynikające z niedoleczenia choroby, to chroniczne przeziębienie. Niemal cały czas czujemy się chorzy i wydaje nam się, że co chwilę łapiemy niegroźną infekcję. Zwykle objawy utrzymują się kilka dni, po czym mijają i odnawiają się po kilka dniach na nowo. Może ciągnąć się to miesiącami. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że niedoleczone zapalenie płuc wróci do nas z zdwojoną siłą.

Zapalenie płuc – stosowane antybiotyki

W większości przypadków leczenie zapalenia płuc opiera się na terapii antybiotykowej. Zwykle trwa ona 7 dni. Oczywiście antybiotyk dobrany jest przez lekarza na podstawie indywidualnego przypadku. Nie istnieje jeden skuteczny lek, który działa tak samo na wszystkie osoby.
Warto pamiętać, że przyjmowanie antybiotyków negatywnie wpływa na florę bakteryjną naszego żołądka, co może prowadzić do problemów żołądkowych. Właśnie dlatego istotnym jest, aby przyjmować probiotyki, które zakupimy w każdej aptece bez recepty. Dodatkowo warto spożywać produkty posiadające w swym składzie żywe kultury bakterii (np. jogurty naturalne). Bezwzględnie musimy zrezygnować z wszelkich używek.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *