Insulina a ciąża: wszystko, co musisz wiedzieć

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy troszczyć należy się nie tylko o siebie, ale również o maluszka, który rozwija się pod sercem przyszłej mamy. Na posiadanie dziecka decydują się nie tylko w pełni zdrowe kobiety, ale także te chorujące na cukrzycę. Wiele pań, w przypadku których stosowane jest leczenie insuliną obawia się o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Czy insulina szkodzi w ciąży? Kiedy insulina w cukrzycy ciążowej jest konieczna? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w możliwie najbardziej zrozumiały sposób.

Jak cukrzyca wpływa na dziecko?

Wiele kobiet dowiaduje się o tym, że chorują na cukrzycę dopiero po zajściu w ciążę. Cukrzyca ciążowa jest efektem zwiększonej produkcji glukozy na potrzeby rozwijającego się w łonie matki dziecka, a także niedoboru insuliny, do którego dochodzi na skutek wahania poziomu hormonów. Wyraźnie trzeba powiedzieć, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej to ogromne zagrożenie dla zdrowia malucha. Nadmiar cukru organizm dziecka magazynuje, dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. W konsekwencji może okazać się, że naturalny poród jest niemożliwy. Dodatkowo zbyt wysoki poziom cukru może skutkować niewydolnym łożyskiem, czego konsekwencją może być nawet wewnątrzmaciczny zgon pociechy. Cukrzyca ciążowa zwiększa istotnie ilość powikłań okołoporodowych. Jeśli cukrzyca w czasie ciąży nie była leczona, należy liczyć się z niedocukrzeniem malucha już po porodzie. W przyszłości takie dziecko może borykać się z otyłością, chorobami serca, a także cukrzycą typu drugiego. Z pewnością każda mama zrobi wszystko, aby uchronić swoje dziecko przed takimi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Insulina w ciąży jak podawać

Ciężarne chorujące na cukrzycę muszą przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej diecie. Zawsze ustala ją lekarz. Jeżeli dieta nie wystarcza, niezbędne jest podawanie insuliny. Kobiety ciężarne chętnie przeszukują Internet, wpisując takie frazy, jak „insulina w ciąży ile jednostek”, „przy jakich wynikach insulina w ciąży” czy „kiedy konieczna insulina w ciąży”. W początkowym okresie stosowania dzienna dawka tego leku dzielona jest na cztery zastrzyki w ciągu dnia. Łącznie podaje się 0,7U/kg/dobę. Co jednak istotne, ostateczna dzienna dawka zawsze dostosowywana jest do wyników pomiaru glukozy. UWAGA: pomiar stężenia glukozy we krwi powinien odbywać się na godzinę przed posiłkiem i godzinę po jego zakończeniu, przed pójściem spać i – co jest najbardziej uciążliwe – o 3 w nocy. Niewskazane jest w przypadku przyszłych mam podawanie insuliny o przedłużonym działaniu. Zapotrzebowanie organizmu na tą substancję jest bowiem zmienne. Czasami zdarza się tak, że początkowa dawka leku zostaje zwiększona. Są to jednak przypadki indywidualne.

Cukrzyca w ciąży: co jeszcze można zrobić?

Lekarze coraz częściej podkreślają, że niezwykle istotna w przypadku leczenia cukrzycy ciążowej jest umiarkowana aktywność fizyczna. Zaleca się pływanie, aerobik dla ciężarnych, spacery, a nawet nordic walking. Podkreślić należy, że wysiłek fizycznie wpływa na zmniejszenie insulinoodporności, sprawia, że wrażliwość tkanek na insulinę wzrasta.

Insulina na noc w ciąży

Tematem, który często poruszany jest na forach na przyszłych mam jest podawanie insuliny na noc. Wyraźnie należy podkreślić, że nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Najczęściej wybieranym przez lekarzy modelem podawania insuliny w przypadku kobiet ciężarnych są cztery iniekcie. Trzy wykonuje się w ciągu dnia, ostatnie na noc. Taki model podawania insuliny jest najbardziej podobny do fizjologicznego mechanizmu jest powstawania w organizmie. Tym samym pozwala na najefektywniejsze wyrównanie poziomu glukozy we krwi i zmniejszenie ryzyka dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Insulina w brzuch w ciąży

Insulina może być wstrzykiwana w różne miejsca. Do wyboru mamy uda, pośladki, ramiona oraz brzuch. Mitem jest, że w czasie ciąży zabronione jest wstrzykiwanie insuliny w brzuch. Co jednak ważne, substancja ta musi być podana podskórnie. Oznacza to, że trzeba zebrać fałd skóry w dwa palce i dopiero wykonać zastrzyk. W bardziej zaawansowanej ciąży może to okazać się problematyczne. Plusem podawania insuliny w brzuch jest jej szybkie wchłanianie. Zastrzyki są praktycznie bezbolesne, ich wykonanie zajmuje dosłownie chwilę. Jedyna uciążliwość polega na dokładnym przestrzeganiu ustalonego czasu ich wykonywania. Możliwe jest stosowanie pomp insulinowych, które zaleca się zwłaszcza tym przyszłym mamom, które są aktywne zawodowo.

Cukrzyca ciążowa insulina a poród

Cukrzyca niepowikłana, z którą uporano się za pomocą diety nie wymaga porodu w specjalistycznym szpitalu. W sytuacji jednak, kiedy stosowane jest leczenie insuliną, wskazane jest, aby dziecko przyszło na świat w szpitalu o trzecim stopniu referencyjności. Istotne jest, aby szpital wyposażony był w pełne zaplecze neonatologiczne. Panie, które chcą poczytać na ten temat więcej, mogą poszukać informacji, wpisując w wyszukiwarce internetowej frazy takie, jak „insulina w ciąży a poród”, „cukrzyca ciążowa insulina ciąża i poród”.

Czy insulina w ciąży szkodzi dziecku?

Prawidłowo dawkowana nie wpłynie negatywnie na dziecko. Co więcej, jeśli zachodzi potrzeba jej podawania, a mimo to kobieta nie wykonuje zaleconych przez lekarza zastrzyków, może zaszkodzić dziecku. Cukrzyca ciążowa jest stanem, który – jeśli nie jest leczony – negatywnie odbija się na zdrowiu malucha.

„Insulina w ciąży a dziecko”, „cukrzyca w ciąży kiedy insulina jest konieczna” to pytania, które zadają sobie wszystkie przyszłe mamy, u których rozpoznano cukrzycę. Na szczęście dzisiaj wiemy już, jak radzić sobie z tym problemem. Odpowiednio leczona cukrzyca nie odbije się negatywnie ani na kobiecie, ani na dziecku, które nosi pod sercem. Warunek jest jednak jeden: skrupulatne przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Podawania insuliny w czasie ciąży nie należy się obawiać. Warto pamiętać o jednym: jest to substancja, która chroni maluszka przed poważnymi konsekwencjami.

Artykuł został przygotowany przez sklep medyczny idiabetyk.pl, oferujący produkty dla diabetyków m.in takie jak sensory do pomp insulinowych z możliwością refundacji NFZ. Zawarte w niniejszym artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *