Zalety erytrolu i jego zastosowanie

Nie jest żadną tajemnicą to, że spożywanie rafinowanego cukru wpływa negatywnie na nasze zdrowie, a wysoko przetworzona żywność niestety jest nim niemalże napakowana. Trudno byłoby całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku, ale nie musimy spożywać cukru, gdyż do dyspozycji mamy szereg przyrożnych słodzików. Oprócz popularnej stewii czy ksylitolu jest jeszcze erytrol. Czym jest ta tajemniczo brzmiąca substancja słodząca?

Erytrol kolejną alternatywą dla cukru

Erytrol jest chemiczną substancją należącą do grupy alkoholi polihydroksylowych, którego naturalnym źródłem są owoce, pyłek kwiatowy, grzyby kapeluszowate, fermentowane wina czy też nawet sos sojowy. Erytrol otrzymuje się na skutek fermentacji, a ze wyglądu i w smaku jest do złudzenia podobny do dobrze znanego wszystkim cukru. Jest to jednak znacznie bardziej wartościowa substancja słodząca, po którą mogą sięgać nawet diabetycy i osoby z nietolerancją fruktozy. Warto wiedzieć, że erytrol nie rozkłada się w naszym organizmie, gdyż nie posiadamy trawiących go enzymów, ale jest wydalany z moczem w takiej samej postaci, w której został spożyty. Nie trzeba zatem martwić się o to, że jego większe spożycie skończy się rozwolnieniem czy też wzdętym żołądkiem, jak ma to chociażby miejsce w przypadku ksylitolu. Nie powoduje on żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niezaprzeczalną zaletą erytrolu jest także to, że nie przyczynia się on do wzrostu glukozy we krwi, a więc nie wpływa na wahania poziomu insuliny. Indeks glikemiczny tego słodzika wynosi zero. Podobnie zresztą jest z kaloriami. Erytrol jest świetną opcją dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale nie będących w stanie zrezygnować ze słodyczy. Jeden gram erytrol to zaledwie 0,2-0,4 kcal. Są to znikome ilości, a przecież do przygotowania deseru czy też jakiegoś wypieku nie potrzebujemy go zbyt wiele.

Okazuje się, że erytrol jest słodzikiem, który wykazuje działanie ochronne przed rozwojem komórek nowotworowych. Co więcej, chroni on także komórki przed przedwczesnym starzeniem. Jak wiadomo spożywanie rafinowanego cukru przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, jednakże w przypadku erytrol jest inaczej. Substancja ta przeciwdziała próchnicy, gdyż hamuje ona proces fermentacji cukrów w jamie ustnej. Jest to zatem kolejny plus przemawiający za tym, aby włączyć erytrol do swojego jadłospisu.

Zastosowanie erytrolu nie tylko w kuchni

Erytrol bardzo szybko ulega krystalizacji i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Świetnie sprawdza się zatem jako zamiennik rafinowanego cukru. Jak najbardziej można nim słodzić napoje czy też dodawać do wypieków. Jako, że erytrol jest mniej słodki od białego cukru, w celu uzyskania pożądanego poziomu słodkości należy po postu użyć jego większe ilości. Stosuje się go także do wzmocnienia smaku czy też jako wypełniacz. Po erytrol sięga się również w celu zapobiegnięcia zmiany smaku i konsystencji produktów spożywczych. Co więcej, erytrol wykorzystywany jest nawet w kosmetyce, gdyż świetnie sprawdza się jako konserwant, chroniący produkt przed zepsuciem.

You may also like...

2 komentarze

  1. TL pisze:

    Już od kilku miesięcy zamiast cukru stosuję właśnie erytrol i już mogę powiedzieć, że widzę różnicę w moim samopoczuciu.

  2. Anna pisze:

    Od trzech dni nie dodaję w ogóle do kawy i herbaty cukru i jest to dla Mnie ogromny sukces bo uwielbiam wszystko co słodkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *