Ostatni ratunek dla zęba, czyli leczenie kanałowe
Współczesna stomatologia stoi na zupełnie innym poziomie niż jeszcze 15 czy 20 lat temu. Opracowane zostały takie metody leczenia, że lekarz stomatolog może uratować praktycznie każdy ząb, nawet wyjątkowo mocno zepsuty. Również zęby leczone starymi metodami, które nie do końca się sprawdziły, można ponownie poddać leczeniu. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe – wielu pacjentów korzystających z leczenia endodontycznego kilkanaście lat temu, miało je przeprowadzone w zupełnie innych warunkach, niż można zrobić to współcześnie.
Co to jest leczenie kanałowe zęba?
Jak wygląda leczenie kanałowe zęba? W jakich sytuacjach się je przeprowadza? Te pytania nurtują bardzo wielu pacjentów, którzy usłyszeli o konieczności przeprowadzenia u nich leczenia kanałowego. Często pojawia się skojarzenie, że ten rodzaj leczenia jest wyjątkowo bolesny, co jest totalną bzdurą. Współcześnie leczenie kanałowe można przeprowadzić bowiem w precyzyjnie dobranym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuje żadnego dyskomfortu. Takie leczenie proponowane jest w przypadku bardzo dużego ubytku zęba i rozległej próchnicy, która doprowadziła do poważnego zapalenie miazgi. Kiedy lekarz usunie chore tkanki zęba leżące na zewnątrz, musi przejść do kanałów czyli korzeni. Wcześniej pacjentowi wykonywane jest zdjęcie rtg zębów, gdyż lekarz musi ocenić zarówno stopień zniszczenia zęba przez chorobę, ale też położenie kanałów i ich głębokość.
Czy leczenie kanałowe boli ze znieczuleniem?
Kwintesencją leczenia kanałowego jest bowiem odpowiednie zabezpieczenie korzeni zęba, które należy bardzo dokładnie oczyścić z tkanki, zdezynfekować i osuszyć, a następnie bardzo szczelnie wypełnić specjalnym materiałem. To właśnie ten etap leczenia ma największe znaczenie i musi być przeprowadzony jak najbardziej precyzyjnie. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych podczas tego etapu używa się mikroskopów – pod bardzo dużym powiększeniem stomatolog może dokładnie zobaczyć korzenie zęba, ocenić czy zostały odpowiednio oczyszczone oraz wypełnione. Do wypełniania kanałów używa się różnych substancji, jednak tak naprawdę w przeważającej częstości jest to gutaperka. To materiał pochodzenia roślinnego, mający bardzo dobre właściwości uszczelniające. Czy leczenie kanałowe boli ze znieczuleniem? W końcu dotyka najgłębiej położonych części zęba, czyli korzeni. Leczenie kanałowe nie boli, pacjent może jedynie odczuć delikatne ukłucie gdy lekarz dojdzie do końca kanału – to zupełnie naturalne i wręcz pożądane.
Leczenie kanałowe boli po zatruciu
Czasami do zęba wkłada się specjalny opatrunek na dwa tygodnie, bo lekarz decyduje się na zatrucie zęba. To metoda, od której już się odchodzi, bo substancje używane do zatrucia zęba mają działanie toksyczne i mogą negatywnie wpływać na inne tkanki organizmu. Jeżeli jednak właśnie na ten rodzaj leczenia zdecydował się stomatolog, w przypadku pojawienia się nawet najmniejszego bólu, pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ból podczas zatrucia zęba nie jest bowiem dobrym objawem.
Źródło: chirurgia stomatologiczna poznań
kanałowe choć drogie to zbawienne 🙂