Naturalne sposoby na odkażanie pomieszczeń

W związku z epidemią koronawirusa o odkażaniu pomieszczeń mówi się znacznie więcej niż kiedykolwiek. Wiele osób kupuje bardzo dużo środków chemicznych i stara się z ich pomocą zaprowadzić w domu higieniczną czystość. Czasami jednak znacznie skuteczniejsze jest stosowanie naturalnych sposobów.

Przede wszystkim zadbaj o świeże powietrze

Kluczowe znaczenie dla zdrowia domowników i utrzymania dobrego klimatu wewnątrz domu i mieszkania ma jego…wietrzenie. To banalnie prosta czynność, natomiast badania pokazują, że w znacznym stopniu pozwala ona pozbyć się z powietrza wirusów i innych zanieczyszczeń. Wietrzyć najlepiej rano lub wieczorem, na kilka minut otwierając okno na odśwież. To znacznie lepsze rozwiązanie niż zostawienie uchylonego okna na cały dzień.

Trzeba się niestety jednak liczyć się z tym, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym świeże powietrze także może być mocno zanieczyszczone. W takim przypadku warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Nowoczesne urządzenia tego typu dzięki wielopoziomowej filtracji są w stanie wyłapać i zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń.

Co dezynfekować?

Dezynfekcja powinna obejmować przede wszystkim te miejsca, których domownicy dotykają najczęściej. Przede wszystkim regularnie trzeba więc czyścić wszelkiego rodzaju klamki, zarówno te od drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych. Koniecznie trzeba przecierać włączniki światła, piloty, uchwyty mebli, a także telefon i klucze. Warto szczególnie zadbać także o czystość baterii umywalkowych. Nie należy oczywiście pomijać powierzchni, które czyścimy standardowo. Trzeba dokładnie myć podłogi, meble. Dużą wagę powinniśmy przykładać do czyszczenia umywalki, wanny, toalety.

Czym i jak sprzątać?

Podstawowa zasada dezynfekcji to wykonywanie jej w rękawiczkach. Chodzi nie tylko o ochronę skóry, ale i o zmniejszenie tendencji do dotykania nosa, oczu, ust – generalnie całej twarzy. Druga kwestia to wybór odpowiednich środków dezynfekujących. W drogeriach do wyboru jest cała masa różnego rodzaju płynów, pianek, sprayów. Trzeba jednak pamiętać, że ich skład jest najczęściej chemiczny, a w związku z tym środki te mogą być niebezpieczne np. dla dzieci. Znacznie lepszym wyborem wydaje się więc skorzystanie z naturalnych preparatów odkażających, takich jak olejek cytrynowy. Z pomocą olejków eterycznych (sprawdzi się tu także olejek lawendowy, rozmarynowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego, pieprzowy, goździkowy) można wykonać spray do dezynfekcji powierzchni, a także płyn do mycia podłóg, mebli, klamek i włączników.

Wiele zanieczyszczeń skutecznie usuwa także szare mydło, które niszczy warstwę tłuszczową. Domowy płyn do dezynfekcji można przygotować także na bazie spirytusu 95-96%, do którego należy dodać:

  • wodę utlenioną 3%,
  • glicerynę (chroniącą przed podrażnieniami).

Z pomocą w dezynfekcji podłóg może przyjść także roztwór wody z octem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *