Masz osłabione włosy i paznokcie? Wypróbuj biotynę!
Cienkie, suche, wypadające włosy, rozdwajające się i kruche paznokcie – to mogą być oznaki niedoboru biotyny. Zobacz, czym dokładnie jest biotyna i w jaki sposób uzupełnić jej braki w organizmie.
Czym jest biotyna – witamina H, B7?
Biotyna jest określana mianem witaminy piękna. To inaczej witamina H lub witamina B7, czyli zaliczana jest ona do witamin z grupy B i jest na piękne włosy.
Jest ona związkiem odpowiadającym za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka, między innymi uczestniczy w tworzeniu glukozy, produkcji kwasów tłuszczowych, przemianach dwutlenku węgla, a także wspomaga wiele narządów ciała.
Najczęściej biotynę kojarzy się z włosami, skórą oraz paznokciami. Witamina ta jest bardzo ważna dla ich wyglądu, dlatego osoby z jej brakami często zauważają u siebie pogorszenie ich kondycji.
Właściwości biotyny – na co pomaga?
Do głównych zastosowań biotyny zaliczane są poniższe:
Włosy
Dzięki swoim właściwościom biotyna na włosy pomaga w poprawie ich kondycji. Powoduje, że włosy mniej wypadają, szybko rosną, są lśniące, mocniejsze, nie tracą szybko swojego naturalnego koloru.
Paznokcie
Biotyna pozwala na poprawę kondycji paznokci. Zalecana jest osobom, u których są one cienkie, miękkie, pękające, rozdwajające się i kruszące. Regularnie suplementowana jest w stanie poprawić ich stan.
Skóra
Pozytywny wpływ biotyny widać też na skórze. Pomaga w redukcji łuszczenia się skóry, wysypek, infekcji. Jest też ważna w regulowaniu pracy gruczołów łojowych, dlatego polecana jest osobom z przetłuszczającą się, trądzikową skórą.
Układ krążeniowy
Dzięki tej witaminie można również zadbać o działanie układu krążeniowego. Wspomaga ona utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Ich nadmiar jest przyczyną miażdżycy naczyń krwionośnych.
Układ nerwowy
Znaczne braki witaminy B7 mogą powodować zaburzenia neurologiczne, między innymi większe ryzyko depresji, mrowienia i drętwienia kończyn, drgawek.
Źródła biotyny – gdzie występuje witamina B7?
Biotynę można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Gdzie występuje biotyna?
Obecna jest ona głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, między innymi w:
– mleku
– jajkach
– wątrobie wieprzowej i wołowej
– rybach
Także występuje w orzechach i nasionach, produktach pełnoziarnistych, owocach jak banany, brzoskwinie, winogrona, a także w warzywach jak szpinak, marchew, pomidory.
Suplementy z biotyną – co warto wybrać?
W sprzedaży można znaleźć też wiele suplementów zawierających w składzie biotynę. Na co biotyna najlepsza?
Warto suplementować ją w przypadku pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci.
W takim przypadku można wybrać również złożony preparat zawierający dodatkowe składniki, na przykład jak krzem, selen, cynk, l-cysteina, l-metionina, żelazo, kwas foliowy.