Kiedy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?
Masaż kręgosłupa to często wykonywana zarówno w specjalistycznych gabinetach, jak i domowych pieleszach procedura. Któż z nas nie chciałby pozbyć się wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych po ciężkim dniu lub tygodniu pracy? Dotyk drugiej osoby działa odprężająco i pozwala na pozbycie się większości symptomów stresu.
Jednak kiedy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?
W ogólne praktyce lekarskiej i rehabilitacyjnej uznaje się, że do stanów w czasie których bezwzględnie nie należy wykonywać masażu należy gorączka (bez względu na stopień) oraz przewlekłe stany podgorączkowe. Również osoby chorujące na zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych (nie ma tutaj znaczenia etiologia) nie powinny decydować się na masaż.
Czytaj też masaż twarzy Toruń.
Rozwijający się wewnątrz, jak i zewnątrz organizmu pacjenta nowotwór to także przeciwwskazanie wykluczające pacjenta z rehabilitacji manualnej kręgosłupa (nawet w przypadku współwystępowania zespołów bólowych kręgosłupa). Zmiany skórne, szczególnie lokalizujące się na plecach również powinny spowodować odrzucenie pacjenta z zaplanowanych zabiegów.
Schorzenia, takie jak miejscowe stany zapalne, żylna choroba zakrzepowo- zatorowa i przewlekłe zapalenie nerek wymagają bezwzględnej konsultacji przed rozpoczęciem terapii manualnej. Ponadto przez wiele lat czynniku wykluczający stanowiła również ciąża. Aktualne zalecenia wspierają jednak korzystanie przez ciężarne z masaży leczniczych (w tym również rozluźniających).
Bez względu na chorobę, z którą pacjent się boryka, warto przed rozpoczęciem masaży skonsultować swoje plany z lekarzem ( specjalistą lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej).