Jak i gdzie zrealizować wniosek na refundację pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych? Zmiany 2020.
Narodowy Fundusz Zdrowia chcąc pomóc osobom chorym i starszym refunduje im potrzebne leki, sprzęty czy akcesoria, które ułatwiają codziennie życie i zmaganie się z różnymi chorobami. Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy coraz więcej osób różnej płci, w różnym wieku, o różnej kondycji fizycznej i psychicznej. Dobre jakościowo produkty są dość drogie a potrzeba ich naprawdę wiele, dlatego warto skorzystać z pomocy Państwa, które umożliwia dofinansowanie na tego typu produkty. Jak to wygląda w praktyce? Odpowiedź poniżej.
Refundacja NFZ
Termin „refundacja” oznacza pomoc finansową od Państwa na konkretny produkt, sprzęt, rzecz. Może to być pomoc 100%, 70%, 60%. Wszystko zależy od danego asortymentu oraz oczywiście choroby, która utrudnia komfort życia. W poniższym artykule będzie mowa o refundacji pieluchomajtek, które są niezbędne dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu z różnych przyczyn. Na największa refundację w tej kwestii mogą liczyć osoby dotknięte nowotworem lub inwalidzi wojenni. Trochę mniejsza bo 60% refundacja dotyczy osób cierpiących na choroby umysłowe, zespoły otępienne, choroby układu nerwowego, uszkodzenia układu pokarmowego, nerwowego lub dróg moczowych, wynikające z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego. Warto z takiej pomocy skorzystać. To duże ułatwienie dla tych co posiadają niskie emerytury lub renty, z których nie da się kupić potrzebnych do życia środków.
Jak uzyskać refundację na pieluchomajtki?
Osoby starsze i chore, samodzielnie lub ze swoją rodziną lub opiekunami powinni najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Kolejno on skieruje je do lekarza specjalisty. Wizyta ta musi być jednak na NFZ. Lekarz specjalista wypisuje pierwszą część zlecenia na taki chłonny asortyment. Może to być między innymi: chirurg ogólny, chirurg dziecięcy, chirurg onkologiczny, ginekolog onkologiczny, neurolog, neurolog dziecięcy, urolog, urolog dziecięcy, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych. Następnie, należy udać się do najbliższej palcówki NFZ. Tutaj chory otrzyma kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Takie potwierdzenie można uzyskać osobiście przybywając się do oddziału lub wysyłając do niego drogą pocztową zlecenie bądź przez pośrednika. Po otrzymaniu zlecenia, ostatnim krokiem jest zamówienie pieluchomajtek m.in na stronie internetowej ortomedico.pl I tu bardzo ważna informacja dla pacjentów – wniosek realizujemy on-line, a zamówione przedmioty zostaną bezpłatnie dostarczone do Twojego domy.
O jakiej pomocy mowa?
Na stronie NFZ można przeczytać dokładnie o refundacji na pieluchomajtki oraz o kwitach jakich ta pomoc dotyczy. Refundacja na pieluchomajtki lub inne wyroby chłonne wystawiana jest maksymalnie na trzy miesiące. Tym samym w sklepie internetowym lub aptece można kupić 270 sztuk asortymentu refundowanego przez NFZ. Taki asortyment jest dość drogi. W zależności od placówki to wydatek rzędu nawet 500 – 700 zł. W takich sytuacjach warto więc poprosić lekarza wystawiającego zlecenie o wypisanie trzech oddzielnych na każdy miesiąc. NFZ maksymalnie refunduje chorym borykającym się z problemem nietrzymania moczu 77 zł. Dotyczy to osób cierpiących na nowotwór lub upośledzonych umysłowo, posiadających zespoły otępienne, choroby układu nerwowego, uszkodzenia układu pokarmowego, nerwowego lub dróg moczowych, wynikające z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego. Resztę kwoty pokrywa sam chory lub jego bliscy.
Refundacja pieluchomajtek to rozwiązanie nie tylko dla osób, które samodzielnie mogą udać się do NFZ by złożyć osobiście dokumenty, ale i dla tych leżących w szpitalach, w placówkach medycznych, w hospicjach czy domach dla seniorów. Bliscy lub opiekunowie również mogą złożyć taki wniosek i ubiegać się o refundację dla osoby chorej. To ogromna pomoc finansowa, z której warto skorzystać.
zrealizowałam to na ortomedico.pl bardzo łatwe