Co można jeść po wycięciu woreczka żółciowego? Podstawowe zasady diety

Cholecystektomia to zabieg usunięcia woreczka (pęcherzyka) żółciowego. Przeprowadzany jest najczęściej na skutek zaawansowanej kamicy żółciowej albo stanów zapalnych dróg żółciowych. Po zabiegu duże znaczenie ma właściwa dieta. O czym trzeba pamiętać?
Dieta po wycięciu pęcherzyka żółciowego
Woreczek żółciowy odpowiedzialny jest za magazynowanie żółci, która używana jest do trawienia tłuszczów. Stąd też po jego wycięciu konieczna jest właściwa dieta, która będzie redukowała ilość tłuszczu.
Prawidłowa dieta po wycięciu woreczka żółciowego powinna być dietą lekkostrawną, niskotłuszczową, a także powinna eliminować nadmiar błonnika. Posiłki powinny być małe i jedzone często – 5-6 razy dziennie. Należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody, naparów ziołowych, natomiast należy unikać napojów gazowanych, mocnej kawy, herbaty.
Czego unikać na diecie po usunięciu woreczka żółciowego?
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego oraz dla dolegliwości jak kamienie w woreczku żółciowym dieta powinna eliminować poniższe składniki:
- Potrawy smażone – należy zastąpić smażenie pieczeniem, gotowaniem, także na parze, duszeniem, grillowaniem na grillu elektrycznym bez tłuszczu.
- Potrawy powodujące wzdęcia – strączki, kapusta i inne.
- Słodycze z dużą ilością tłuszczu, jak kremy, ciasta na bazie masła, margaryny, smażone, jak pączki.
- Potrawy ciężkostrawne – tłuste mięsa, pełnoziarniste produkty spożywcze.
- Ostre przyprawy.
- Alkohol.
Prawidłową dietę przy wycięciu woreczka żółciowego lub przy innych problemach z drogami żółciowymi może opracować dla chorego dietetyk kliniczny. Przygotowany przez niego program dietetyczny będzie obejmować nie tylko zalecenia żywieniowe dla osób z tymi dolegliwościami, ale również indywidualny gust, wiek, wagę, poziom aktywności klienta.