Charakterystyka cery naczynkowej i jej pielęgnacja

Typ cery bardzo często warunkowany jest kwestiami genetycznymi, w tym także karnacją. Do najbardziej uciążliwych niedoskonałości skóry należą rozszerzające się i pękające naczynka, których nadmierna obecność sugeruje posiadanie cery naczynkowej. Jej stan pogarsza się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji oraz złej diety, a także przy zbyt intensywnym opalaniu skóry. Czym charakteryzuje się cera naczynkowa i jak należy o nią prawidłowo dbać?
Rozpoznanie cery naczynkowej
Oznaki świadczące o posiadaniu cery naczynkowej to przede wszystkim czerwone plamki na skórze, charakterystyczne pajączki w okolicy nosa oraz niespodziewanie pojawiające się rumienie. Nie bez znaczenia pozostaje bardzo duża wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Skóra o cerze naczynkowej jest wyjątkowo cienka i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu, powodowane np. pogodą – wiatrem, mrozem, wilgotnością powietrza czy dużym nasłonecznieniem. Naczynka nierzadko uwidoczniają się po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia, a czerwony rumień przebija się nawet spod warstwy podkładu kryjącego. Z tego powodu, dla osób z taką cerą najtrudniejszym okresem jest właśnie zima.

Charakterystyka cery naczynkowej
Cery naczynkowej nie nabywa się z wiekiem i nie jest ona uznawana za chorobę. W porównaniu do normalnego typu skóry, naczynka w takim przypadku znajdują się po prostu o wiele płycej. Niektóre czynniki dodatkowo uwydatniają lub osłabiają ich widoczność, jednak obecność rumienia wynika przede wszystkim z genów. Nie bez znaczenia pozostaje wzmożona produkcja estrogenów, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych. Do ich rozszerzenia dochodzi podczas menstruacji, skoków ciśnienia, zaparć oraz przy zaburzeniach pracy wątroby. Rumień może też pojawiać się pod wpływem emocji – rozluźnione naczynka nie są w stanie dostatecznie się obkurczyć, co daje efekt czerwonej twarzy.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cerę naczynkową warto odpowiednio pielęgnować, nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiednie zabiegi kosmetyczne mogą uchronić przed rozwojem trądziku różowatego. Do demakijażu skóry naczynkowej należy stosować specjalne kosmetyki, które usprawniają mikrokrążenie, minimalizują zaczerwienienia oraz niwelują obrzęki. Wybrany preparat nie powinien zawierać parabenów, które podrażniają skórę i powodują jej pieczenie. Twarz należy też zabezpieczać przed promieniowaniem UV, stosując przez cały rok lekkie filtry – latem i zimą zaleca się minimum SPF 20. W wietrzne i mroźne dni warto pamiętać o nałożeniu tłustego kremu, który zapewni odpowiednią barierę ochronną przed czynnikami pogodowymi. Cerę naczynkową należy ponadto łagodzić, stosując różne preparaty nawilżające, kojące i uspokajające skórę.
Makijaż dla cery naczynkowej
Rozszerzone naczynka da się do pewnego stopnia zamaskować makijażem. Na dzień polecane jest stosowanie odpowiednich kremów z dodatkiem zielonego barwnika kryjącego lub glinki. Na wieczór najlepiej użyć zielonej bazy po makijaż, która częściowo ukrywa przebarwienia. Nałożoną bazę należy pokryć silnie kryjącym fluidem, co pozwoli na optyczne pozbycie się naczynek. Wiele firm kosmetycznych posiada w swojej ofercie serie pudrów i podkładów dla cery naczynkowej. Dobre efekty i właściwości kryjące zapewniają też niektóre preparaty dla skóry z przebarwieniami.

Laserowe leczenie trądziku różowatego i rozszerzonych naczynek
Usuwanie ramienia przeprowadzić można za pomocą odpowiedniego zabiegu laserowego. Obecnie bardzo często stosuje się w tym celu laser Alma Harmony Dye-VL, który posiada specjalną głowicę. Jego wykorzystanie polecane jest zarówno w przypadku skóry płytko unaczynionej, jak i wrażliwej. Leczenie rumienia posiada w swojej ofercie klinka Anlaya, z której ofertą można się zapoznać na stronie: https://anlaya.pl/pricelist/300-alma-harmony-dye-vl/. Laser naczyniowy umożliwia efektywne leczenie trądziku różowatego, wspomagając działania środków farmakologicznych. Urządzenie to emituje pulsacyjne źródło światła, które pochłaniane jest przez barwnik obecny w krwinkach czerwonych. W ten sposób następuje ich rozbicie, a także destrukcja naczynia.