Leczenie zespołu cieśni nadgarstka: na czym polega hydrodekompresja?
Wiele osób skarżących się na dolegliwości bólowe dłoni choruje na zespół cieśni nadgarstka. Co to za dolegliwość i w jaki sposób można ją leczyć?
Zespół cieśni nadgarstka – co to za dolegliwość?
Zespołem cieśni nadgarstka nazywa się rodzaj neuropatii, czyli schorzenia dotykającego układu nerwowego, w którym dochodzi do nacisku na nerwy. Nacisk ten dotyczy w szczególności nerwu pośrodkowego oraz okolicznych tkanek.
W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka u pacjenta dochodzi do pojawienia się objawów jak uczucie mrowienia, przebiegających prądów, drętwienia, a także sztywności palców. Bardzo często nasilają się one w okresie nocy, utrudniając sen.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
W tej dolegliwości zaleca się głównie unikanie ruchów, wypoczynek, stosowanie ortez oraz chłodnych okładów, by uzyskać ulgę.
Wykorzystuje się również fizjoterapię oraz nowoczesne zabiegi, do których zaliczana jest hydrodekompresja cieśni nadgarstka.
Na czym polega hydrodekompresja cieśni nadgarstka?
Zabieg jak hydrodekompresja cieśni nadgarstka jest nieoperacyjną i mało inwazyjną techniką stosowaną w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.
Polega ona na wykonaniu zastrzyku z użyciem cienkiej igły w znieczuleniu miejscowym oraz w trakcie badania USG. Zastrzyk wykonuje się w obrębie nerwu, co powoduje oddzielenie go od otaczających tkanek i redukcję objawów. Nie pozostawia on żadnych zauważalnych blizn.
Rezultaty zabiegu jak hydrodekompresja cieśni nadgarstka można zauważyć już w ciągu paru godzin od jego przeprowadzenia. Dochodzi do ustąpienia bólu, mrowienia oraz drętwienia dłoni. Takie wyniki obserwowane są nawet do 2 lat po zabiegu.