Gdy „pocałunków słonecznych” jest już za dużo. Jak usunąć piegi?
Piegi to niewielkie przebarwienia skórne, będące efektem nadmiernej produkcji melaniny (barwnika skórnego) przez melanocyty, czyli komórki barwników. Nie są one problemem zdrowotnym, ale estetycznym – na szczęście istnieją skuteczne sposoby ich usuwania. Jednym z nich są zabiegi z wykorzystaniem lasera tulowego.
Z tekstu dowiesz się:
- jak powstają przebarwienia na twarzy,
- czym są piegi,
- jak usunąć piegi z twarzy.
Na kolor skóry mają wpływ występujące w organizmie naturalne barwniki, takie jak melanina, hemoglobina, oksyhemoglobina oraz karoten. Jeśli ich zawartość w organizmie jest zbyt duża, tworzą się przebarwienia – na twarzy, ramionach, dłoniach, dekolcie i innych częściach ciała. Zaburzenia w ilości barwników skóry mogą mieć podłoże genetyczne, zewnętrznym czynnikiem wywołującym tego typu nieprawidłowości bardzo często bywa również ekspozycja poszczególnych partii ciała na promieniowanie słoneczne.
Piegi – częste przebarwienia na twarzy
Piegi to niewielkie plamki na skórze, najczęściej w kolorze jasno- lub ciemnobrązowym. Ich występowanie wiąże się z uwarunkowaną genetycznie nadprodukcją melaniny przez melanocyty, czyli komórki barwnikowe. Udowodniono, że występowanie piegów może być wywoływane przez długotrwałą ekspozycję skóry na słońce – promieniowanie słoneczne aktywuje melanocyty do pracy, przez co piegów jest więcej i stają się one ciemniejsze.
Piegi występują najczęściej u osób o bardzo jasnej karnacji i rudych lub blond włosach (typ I skóry zgodnie z klasyfikacją Fitzpatricka). Zazwyczaj są to przebarwienia na twarzy, ale mogą również występować na ramionach, dłoniach, dekolcie oraz innych częściach ciała narażonych na ekspozycję na słońce.
Opinie o piegach są podzielone. Dla miłośników urody w typie Ani z Zielonego Wzgórza to czynnik, które dodaje uroku i sprawia, że wygląda się dziewczęco i młodo. Dla innych jednak piegi – zwłaszcza w nadmiarze – stanowią problem estetyczny. W takiej sytuacji warto poznać sposoby na piegi, jakimi dysponuje współczesna medycyna estetyczna.
Laser tulowy – skuteczny sposób na piegi
Jeśli ktoś zastanawia się, jak usunąć piegi w skuteczny i bezpieczny sposób, powinien koniecznie poznać wszystkie zalety, jakimi cechuje się laser tulowy. To laser subablacyjny – czyli łączący w sobie cechy urządzeń ablacyjnych i nieablacyjnych. W klinice medycyny ESTELL w Warszawie wykorzystany jest laser tulowy Lavieen. Działa on na kilku płaszczyznach – wiązka energii emitowanej przez laser przenika do skóry, tworząc niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia warstwy rogowej naskórka, w której zlokalizowane są melanocyty. W miejscu mikrouszkodzeń tworzą się niewielkie strupki, które z czasem odpadają, co skutkuje redukcją zmian pigmentacyjnych, ale także jednoczesną poprawą napięcia skóry.
Laser tulowy na piegi – jakie korzyści dla pacjenta?
Zabieg Lavieen z użyciem lasera tulowego niesie ze sobą liczne korzyści dla pacjentów:
- pozwala on zredukować przebarwienia na twarzy, jednocześnie wyrównując koloryt skóry, wygładzając zmarszczki i blizny, a także likwidując rozszerzone pory,
- zastosowana w laserze innowacyjna technologia sprawia, że efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu – pełna przebudowa skóry trwa około 8 tygodni,
- badania dowiodły, że zabieg jest bezpieczny dla pacjentów i cechuje się niskim ryzykiem działań niepożądanych,
Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, również procedura z wykorzystaniem lasera tulowego nie nadaje się dla wszystkich. Jako przeciwwskazania do jego użycia można wymienić m.in. ciążę, cukrzycę, przyjmowanie leków światłouczulających, nowotwory skóry oraz świeżą opaleniznę. Ogólnie jednak jest to bezpieczny i skuteczny sposób na piegi!
Źródło: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.2-3.pdf