Leczenie haluksów – leczenie, porady, objawy
Stan stóp może wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka oraz o nękających go dolegliwościach. Zaniedbane i zniekształcone stopy są nie tylko problemem natury estetycznej. Może pojawić się ból. Co robić, by problem haluksów nie pojawił się oraz jak zlikwidować haluksy, jeśli już się pojawią?
Co to są haluksy?
Jest to choroba cywilizacyjna, która według szacunków dotyka ok. 4% populacji. Haluksy u mężczyzn pojawiają się o wiele rzadziej niż u kobiet. Haluks, inaczej paluch koślawy, jest deformacją stawu śródstopno–paliczkowego palucha. W większości przypadków deformacja ta występuje na obu stopach, a u połowy pacjentów pojawia się już przed ukończeniem dwudziestego roku życia. Nie wszyscy wiedzą, jak wyglądają haluksy. Warto zatem dodać, że objawiają się bocznym odchyleniem palucha.
Czy haluksy bolą?
Niestety, dolegliwości bólowe przy haluksach pojawiają się i bywają bardzo nasilone. Początkowy etap choroby nie daje żadnych objawów bólowych. Zmienia się to jednak w miarę nasilania się deformacji. W jej miejscu może rozwijać się miejscowy stan zapalny, objawiający się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak leczyć haluksy i jak leczyć haluksy domowymi sposobami.
Sposób na haluksy
Trzeba podkreślić, że warto znać czynniki sprzyjające powstawaniu haluksów, by móc zapobiegać rozwojowi choroby. Jednym słowem, zanim zacznie się zastanawiać, jak zlikwidować haluksy, trzeba zrobić wszystko, by w ogóle się one nie pojawiły.
Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi deformacji jest na przykład niewłaściwie dobrane obuwie. Uważa się, że najgorszym rodzajem butów są te na obcasie — dlatego w zatrważającej większości przypadków problem dotyka kobiecych stóp. Warto zwrócić uwagę na to, że pierwsze wzmianki o haluksach datowane są na okres, kiedy zaczęto nosić właśnie buty tego typu.
Haluksy u dzieci i nastolatków są najczęściej problemem dziedzicznym. Choroba bowiem jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w 60-88% przypadków. Możliwość rozwoju choroby nasila się, kiedy panie narażone genetycznie dodatkowo przeciążają przednią część swojej stopy noszeniem wysokich obcasów.
Coś na haluksy
Jeśli problem haluksów już wystąpił, ale jednocześnie nie jest zbyt zaawansowany, można zapobiec pogorszeniu deformacji poprzez noszenie wygodnego obuwia. Jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie oraz wybór butów o odpowiednim rozmiarze mogą opóźnić rozwój choroby. Profilaktyka jest ważna zwłaszcza wtedy, kiedy haluksy wcześniej występowały w rodzinie.
Haluksy jak leczyć?
Jeśli chodzi o haluksy, leczenie powinno być uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Jak leczyć haluksy bez operacji?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest dobre na haluksy. Jeśli jest ona wciąż na początkowym stadium, pomóc może odpowiednie leczenie farmakologiczne (maść na haluksy), noszenie wkładek ortopedycznych, fizjoterapia czy specjalnie wyprofilowane obuwie.
Jeśli zmiany są o wiele bardziej nasilone, trzeba się zastanowić, jak usunąć haluksy. W takich przypadkach zastosować można różne warianty leczenia operacyjnego. Takie postępowanie pomóc może w zahamowaniu dalszych postępów choroby i jest odpowiedzią na pytanie: jak wyleczyć haluksy raz a dobrze?
Zwłaszcza u młodych pacjentów, interwencja na wczesnym etapie choroby daje możliwość zupełnego jej zahamowania oraz zapobiega rozwojowi innych deformacji w obrębie śródstopia. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych rozwiązań w zakresie chirurgii stopy. Dzięki nim można uniknąć unieruchomienia nogi w gipsie, a pacjent zaczyna chodzić o własnych siłach już w dobie po operacji. Przez 4-5 tygodni od zabiegu nosi on specjalne obuwie.
Bolące haluksy — co robić?
Dolegliwości bólowe przy haluksach mogą być bardzo nasilone. Wiele osób zastanawia się, co na haluksy może pomóc, jeśli chodzi o ogólnie dostępne metody. Jak leczyć haluksy domowymi sposobami?
Po pierwsze, warto ćwiczyć stopę. Jeśli chodzi o haluksy, leczenie domowe jest dość ograniczone, nie oznacza to jednak, że nie warto się go podjąć. Wzmocnienie osłabionych mięśni stopy i rozciągnięcie mięśni przykurczonych pozwalają ograniczyć rozwój choroby. Mobilizację stawów palucha i stopy może również przeprowadzić fizjoterapeuta, do którego zawsze warto się zapisać.
Osoby, które zastanawiają się, jak leczyć haluksy domowymi sposobami, powinny również pomyśleć o zakupie specjalnych wkładek do obuwia. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma sensu kupowanie gotowych, dostępnych w sklepie wkładek. Dobrać je trzeba po przeprowadzeniu szeregu badań.
Domowe sposoby na haluksy obejmują również stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, oczywiście po konsultacji z lekarzem i w razie wystąpienia takiej potrzeby.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, cudowny lek na haluksy nie występuje, a w przypadku mocno nasilonych objawów, jedynym skutecznym ratunkiem może być już tylko zabieg chirurgiczny. Wiele osób zastanawia się, jak leczyć haluksy bez operacji, trzeba powiedzieć jednak jasno: w ogromnej części przypadków to właśnie ona jest ostatnią deską ratunku. Wystarczy wyszukać w sieci hasło: haluksy zdjęcie, by przekonać się, do jakich deformacji stopy może doprowadzić zaniechanie odpowiedniego leczenia.
Jak w przypadku każdej choroby, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu haluksów przez odpowiednią profilaktykę.